Hluboká práce, Cal Newport: 14 tipů z knihy – reading challenge #Y20B01

Obsah článku

Kniha má přívlastek „pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě“ a to je to, co ji vystihuje. Autor Cal Newport je uznávaný spisovatel v oblasti produktivity v moderní době. Moderní doba nám klade spousty alternativ, kterým se můžeme věnovat místo kvalitní hluboké práce.

V knize Hluboká práce jsou popsané postupy, jak z každého jednoho dne vytěžit maximum a posunout se tak blíž svému úspěchu, ať už to znamená cokoliv. Všichni se totiž shodneme, že náš čas na planetě je omezený a je lepší ho strávit produktivními činnostmi, které nás posunou na naší cestě k lepším zítřkům.

Hlavní myšlenky knihy Hluboká práce

Rozdíl mezi hlubokou a mělkou prací

Hluboká práce je pracovní činnost provozovaná ve stavu nerušeného soustředění, která nás nutí využívat náš kognitivní potenciál na maximum. Taková činnost vytváří nové hodnoty, zlepšuje vaše schopnosti a je obtížně replikovatelná. Hluboká práce je nezbytná, pokud chcete ze své okamžité intelektuální kapacity vyždímat veškerou hodnotu. Příklad činnosti může být tvorba marketingové strategie, nebo psaní knihy.

Mělká práce jsou kognitivně nenáročné úkony logistického charakteru, často vykonávané nesoustředěně. Tyto činnosti většinou nevytvářejí ve světě nové hodnoty a jsou snadno replikovatelné. Příklad činnosti může být odpověď na e-mail nebo na zprávu na Messengeru.

Hluboká práce nám umožní v moderní ekonomice dostat se na stranu vítězů

Dvě vlastnosti, které jsou potřeba pro dosažení úspěchu v nové ekonomice jsou: 1.) schopnost rychle se učit komplikovaným věcem, 2.) schopnost produkovat špičkové výstupy, co se týče kvality i rychlosti. V obou těchto vlastnostech nám hluboká práce může výrazně pomoct. Vzorec: vysoce kvalitní pracovní výstupy = (strávený čas) x (intenzita soustředění).

Multitasking není dobře pro hlubokou práci

Multitasking je snaha plnit několik úkolů najednou. V dnešním světě je u vyšších pozic spíše běžné, že se pracuje na mnoha různých úkolech po sobě. Přecházení ze schůzek na schůzky, kde se řeší úplně jiná problematika. Výzkum odhalil, že problém s touto pracovní strategií je, že když přepnete z úkolu A na jiný úkol B, vaše pozornost za vámi zaostane. její část zůstane dále zaseknutá u původního úkolu.

Hluboká práce – vyrušování je její nepřítel

„Když se zrovna chystáte ponořit do práce a někde poblíž zazvoní telefon, pozornost, kterou jste práci věnovali, je ta tam.“ Tuto větu uvedl neurovědec, který pokusy por pořad The Secret Life of Office Buildings prováděl. „I když si to v daný okamžik neuvědomujeme, mozek na rušivé podněty reaguje.“ Jiná profesorka zmiňuje, že vyrušení, byť chvilkové (upozornění zprávy, e-mailu, volání, apod.), významně prodlužuje celkový čas potřebný k dokončení úkolu.

Víte, kolik hodin strávíte přeposíláním e-mailů?

V roce 2012 Tom Cochran, CTO ve firmě Atlantic Media zjistil, že během jednoho týdne mu přijde 511 e-mailů a odešle 284 e-mailů. Pětidenní pracovní týden z těchto čísel dělá průměr cca 160 e-mailů denně. Pokud by mu trvalo vyřízení průměrného e-mailu 30 vteřin (upřímně, je spousta mailů, které si ode mě vyžádají 5 – 10 minut a jsou i maily, které píšu 15 a více minut) Kolik to je u vás?

Hluboká práce je těžká

Pravdou je, že hluboká práce je těžká a mělká práce je snazší.

Hluboká práce není jednoduchá disciplína. Je totiž potřeba se oprostit od aktuálního světa a je třeba začít využít 100 % naší koncentrace na realizaci této činnosti. Cal Newport hovoří o tom, že aktuální svět nám v tom moc nepomáhá, ale i tak je třeba využít svůj maximální potenciál a vrhnout se do hluboké práce.
Hluboká práce je čím dál tím těžší, čím více zařízení s notifikacemi máme okolo sebe

Zahálející mysl je špatná cesta

Zahálející mysl je semeništěm ďábla, když se přestanete soustředit, má vaše mysl sklon fixovat se na to, co by s vaším životem mohlo být špatně, místo na to dobré. Je tedy pravděpodobné, že pracovní den točící se kolem povrchností bude vyčerpávající a znepokojující (z neurologického hlediska).

Touhy a síla vůle

Každý den každý z nás bojuje s několika touhami. Nejčastějšími jsou jídlo, spánek a sex. Samozřejmě objevují se mezi nimi i další – dát si pauzu od náročné práce, zkontrolovat e-maily, sociální sítě, brouzdání po internetu, poslouchání hudby, dívání se na TV. Tyto touhy nám brání v tom, abychom se dostali do hluboké práce.

Každý s nás má omezenou zásobu silné vůle, která se s používáním vyčerpává. Je spíše jako sval, který se používáním unavuje. Ze začátku odrážíte útoky tužeb jednoduše, ale čím se vůle více a více vyčerpává, tím spíše podlehnete touze čeknout sociální sítě, dát si jídlo nebo pustit si TV.

Co s tím? Je třeba do svého pracovního života zavést procesy a rituály, které nám ušetří využití vůle a tím si ji uložíme pro hlubokou práci. Jaké rituály to mohou být?

  • rituál, kde a jak dlouho budete pracovat – tento rituál musí stanovovat kde a jak dlouho budete hlubokou práci vykonávat
  • určit si, jak budu pracovat až začnu – pomůže vám, pokud bude vaše činnost co možná nejvíce strukturovaná, příkladem může být zákaz používání internetu, množství slov, které chcete naspat za každou minutu / hodinu
  • jak se budete udržovat v chodu – měli byste myslet na to, aby váš mozek měl všechno, co potřebuje k nejlepšímu možnému výkonu, třeba začněte dobrou kávou nebo čajem, mějte při ruce dostatek pitné vody a do tohoto bloku můžete zahrnout lehkou fyzickou aktivitu pro udržení jasné mysli
  • jednou za čas měňte své prostředí – změna prostředí pomáhá v udržení vyšší míry produktivity

Důležitost disciplíny

  1. zaměřte se na to nejdůležitější – je vyzkoumané, že čím více se toho budete snažit udělat, tím méně toho skutečně uděláte. Realizace by se měla týkat malého počtu skutečně důležitých cílů / úkolů.
  2. vytvořte si výmluvnou výsledkovou tabuli – lidé totiž hrají jinak, když se počítá skóre, vytvořte si tabuli, kde budete veřejně sdílet výsledky, ideální pokud můžete soupeřit s někým jiným. Cílem by mělo být vyobrazení celkového dosaženého počtu hodin hluboké práce.
  3. pravidelně se zodpovídejte – pravidelné setkávání jakéhokoliv týmu, kterému přísluší nějaký skutečně důležitý cíl. Ideálně během tohoto setkání členy týmu konfrontujte se svou výsledkovou tabulí, je třeba, aby se zavázali ke konkrétním krokům.

Lenošte

Pravidelné lenošení a odpočinek od pracovních náležitostí během dne je nezbytně důležité pro správné fungování mozku a schopnost opakovaně se dostávat do hluboké práce.

  • nečinnost pomáhá získat vhled – některá rozhodnutí je lepší nechat na nevědomé mysli
  • nečinnost pomáhá načerpat energii pro hlubokou práci
  • práce, kterou večer nečinnost nahradí většinou není tak důležitá

Zapomeňte na sociální média

Kniha je dokonce doporučuje zrušit. Já si nemyslím, že to je správný krok. Omezit čas strávený ano, ale úplně zrušit za mne není dobrý přístup, přeci jenom sociální sítě fungují jako skvělý marketingový nástroj. Nicméně týdenní nebo čtrnáctidenní půst může taktéž prospět. 🙂 Sociální sítě nám totiž rozkouskovávají čas a snižují schopnost soustředit se.

Online nástroje

Projděte si jaké všechny online nástroje používáte. Udělejte si takový mini audit všech nástrojů a zhodnoťte, které jsou pro vaši práci nezbytné a bez kterých se obejdete.

Pevný rozvrh

Jakmile si určíte pevný rozvrh a na vaši práci tak máte omezený čas, pracujete efektivněji. Tak to prostě je. Proto si vždy stanovujte časové limity na daný úkol / danou práci.

Naučte se říkat „ne“

Pokud budete všem meetingům a všem úkolům říkat „ano“, zblázníte se z toho. Je potřeba umět říkat „ne“ a delegovat úkoly + si vybírat jen ty důležité.

Závěr

Kniha je nabitá tipy a triky a je nemožné je všechny sepsat do krátkého článku. Proto knihu doporučuji koupit a přečíst. Ostatně jako všechny knihy, o kterých na mém blogu najdete výtah. Knihu můžete koupit na Jan Melvil publishing.

Dejte vědět, jak kniha pomohla vám, v marketingu nebo i v životě. =)

Denně sdílím hodnotné tipy na svůj LinkedIn profil. Na Instagramu najdete střípky z mého osobního života, tak kdyby se vám stýskalo, můžete mrknout i tam.

Mějte fajn den!

Jo a pokud nevíte, kdo jsem, více se dozvíte na stránce Můj příběh, mé hodnoty naleznete na stránce Mé hodnoty a mé služby najdete zde. Tak zase někdy příště!

Přečtěte si další moje příspěvky

Získejte ZDARMA přístup k NEVEŘEJNÉ PŘÍPADOVÉ studii FACEBOOK a INSTAGRAM reklamy, která generuje 10x NÁVRATNOST za poslední rok
(ROAS 10+, PNO pod 10 %)