Klienti se mne často ptají, kdy by se měli vrhnout do PPC reklamy v Google Ads a v Skliku a kdy naopak využít sílu PPC reklam na Facebooku nebo Instagramu. Nebo hůř. Klient přijde s tím, že nutně chce rozjet kampaně na sociálních sítích, protože kamarád říkal, že to teď frčí. Jenže kamarád má kavárnu nebo e-shop s designovými doplňky pro domácnost. A vy máte produkt nebo službu, která se bude lépe prodávat skrze PPC v Google Ads a Skliku. Co s tím a jak to poznat?
Reklama v Google Ads a Sklik
Google Ads a Sklik patří k nejčastějším platformám, kam se inzerenti uchylují v případě, že chtějí získávat kvalitní návštěvnost a prodeje na svém e-shopu. Obě tyto platformy nabízejí jak reklamu ve vyhledávání, tak i reklamu v obsahové síti, případně nativní reklamu (Sklik). Existují i další formáty, ale k těm někdy jindy.
Reklama ve vyhledávání – Google Ads a Sklik
Pro většinu e-shopů a menších podniků bude stěžejní investice do reklamy ve vyhledávání. Reklama v Google Ads je jistota, Google má totiž v ČR většinu vyhledávání a tak Sklik bude spíše jako doplněk. Reklamu ve vyhledávání si představte jako odpověď na zákazníkovu poptávku. Zákazník chce / hledá „pánské červené boty Nike“. Pokud toto slovní spojení zadá do vyhledávání, získá výsledky, které s největší pravděpodobností reagují na jeho poptávku.
Reklama na Seznamu je sice označená jinak, ale taktéž ji vidíte ihned nahoře a výsledky ze zboží napravo.
Jakou má reklama ve vyhledávání výhodu? Reaguje na konkrétní poptávku. Pokud máte dobře zacílená klíčová slova, případně využíváte Google Shopping Ads a máte správně nastavený bidding, optimalizaci a také dostatek dat, pak je dost pravděpodobné, že tyto reklamy budou pro váš e-shop fungovat dobře – budou generovat objednávky na e-shopu za cenově efektivní náklady.
Problém nastává, pokud zvolíte špatná klíčová slova, klíčová slova, která nevykazují úmysl nákupu. V tu chvíli vaše kampaně generují návštěvnost, ale ne nutně konverze. Ideální variantou je alokovat dostatek financí (a ten se bude lišit podle množství klíčových slov a jejich měsíční vyhledávanosti), abyste zjistili, na která klíčová slova se vám vyplatí bidovat, jaká zařízení jsou pro vás stěžejní, tak jako jestli spíše nakupují ženy nebo muži. Může se vám totiž stát, že nejvíce prokliků bude od žen, ale nákupy budou dělat jenom muži. Pak bych doporučil otestovat cílení jen na muže.
Pokud je dostatečná poptávka po produktu, který prodáváte, pak mohu vřele doporučit udělat si analýzu klíčových slov, zdali se vám cenově a maržově vyplatí investovat do reklamy ve vyhledávání. Google Shopping Ads jsou jiná písnička, tam je třeba vždy otestovat, jelikož Google si sám říká, kdy reklamu zobrazí a kdy ne. GSA potřebují větší budget na otestování, zdali mohou být reklamy cenově efektivní nebo nikoli.
Naopak pokud prodáváte produkt, který nikdo nezná a tím ho nemůže vyhledávat, pak se vám může stát, že se reklamy ani nerozjedou. Je nedostatek vyhledávání na vámi zvolená klíčová slova. Zde máte šanci vyzkoušet Shopping Ads nebo displejovou reklamu.
Displejová reklama v Google Ads a Sklik
Displejová reklama se nepoužívá na generování konverzí, byť i tam může fungovat relativně dobře. Displejovku využíváme spíše na brandový efekt, nebo na generování kvalitní návštěvnosti na váš e-shop nebo web, kterou skrze remarketing můžete využít pro dotažení konverzí. Často se stává, že si uživatelé zjistí více o produktu skrze vyhledávání. Tam je ulovíte reklamou ve vyhledávání.
Bacha, v rámci displejové reklamy můžete dost rychle přijít o vaše finance, pokud reklamu nesprávně nastavíte. Ony totiž nereflektují poptávku a omezené vyhledávání, jako tomu je v rámci reklamy ve vyhledávání, ale tyto reklamy mají daleko širší záběr, co se cílení týče. Hlavně co se týče reklamy v Google Ads, ta má obrovský záběr v rámci displejové reklamy. Tam můžete přijít o stovky tisíc během pár minut. Prakticky zadáte zájmy a socio demografii a reklamy běží. Reklama na Facebooku a Instagramu se nejvíce podobá displejové reklamě.
Reklama na Facebooku a Instagramu
Reklamu na Facebooku a Instagramu můžeme dělit na brandovou (povědomostní) a performance (výkonnostní). Brandová spíše buduje zásah, povědomí a značku díky jejímu levnému zásahu (nízké CPM). Performance naopak generuje kvalitní návštěvnost webu a konverze (vyšší CPM, ale je schopna díky optimalizaci a algoritmu získávat objednávky, případně leady). Pro účely konverzí v krátkém časovém horizontu dává tedy smysl pouze performance reklama.
PRO TIP
Chcete, aby vám profesionálové pomáhali s tvorbou video obsahu na sociální sítě?
TikTok videa, Instagram a Facebook Reels, YouTube Shorts.
Získejte 10 tisíc nebo 100 tisíc zhlédnutí u vašich videí a prodávejte jednoduše!
A cena? Nebojte, majlant to není. Více se o této službě stříhání krátkých videí na TikTok a další sociální sítě dozvíte zde.
Jak taková videa vypadají? Mrkněte např. ke mně na TikTok.
Performance reklama na Facebooku je něco jako displejová reklama v Google Ads. Cílíte podle zájmů, socio-demografických ukazatelů, lookalike publik, chování nebo využíváte data z webu a Facebook Pixelu. Tento typ reklamy je vždy třeba vyzkoušet. Stává se, že jsou klienti, kteří fungují primárně na Facebooku a Instagramu a nepotřebují žádnou reklamu ve vyhledávání nebo v displejové síti Google. Pak zde jsou klienti, kde tato reklama nedává finančně smysl, a tak tvoříme spíše brandovou komunikaci, než generování konverzí.
Osobně doporučuji kombinaci všech zmíněných, pro dosažení ideální ceny za konverzi. Neexistuje univerzální návod, který by šel aplikovat, aniž byste reklamy otestovali a zjistili, která média pro vaše produkty a služby dávají smysl.
Závěr
V tomto oboru je složité vyvozovat absolutní závěry. Vše je o datech a konkrétní zkušenosti, proto prosím neberte tento článek jako dogma. V drtivé většině případů totiž není správné věnovat se pouze jednomu reklamnímu kanálu. Jednotlivé platformy by na sebe měly navazovat a tvořit marketingový funnel, kde každý kanál plní svou funkci. Z mé zkušenosti plyne, že reklama v Google Ads a reklama na Facebooku se ve většině případů skvěle doplňují.
Až se příště budete rozhodovat, jak naložit s PPC reklamou, porovnejte více systémů a vyzkoušejte, který pro vás bude stěžejní. Nebo napište mně, rád vám poradím.
Denně sdílím hodnotné tipy na svůj LinkedIn profil. Na Instagramu najdete střípky z mého osobního života, tak kdyby se vám stýskalo, můžete mrknout i tam.
Mějte se fajn!
Jo a pokud nevíte, kdo jsem, více se dozvíte na stránce Můj příběh, mé hodnoty naleznete na stránce Mé hodnoty a mé služby najdete zde. Tak zase někdy příště!
Zdroje
https://www.facebook.com/business/help/164749007013531?id=401668390442328
https://www.facebook.com/business/learn/facebook-ads-pixel
https://www.facebook.com/business
https://www.lukaspitra.cz/co-chtit-od-analyzy-klicovych-slov/
https://support.google.com/google-ads/answer/2454022?hl=cs