Videa se na sociálních sítích těší stále větší popularitě. Proč tedy nevyzkoušet i reklamy v tomto formátu? Můžou vám přinést nové zákazníky rychleji a jednodušeji než statické příspěvky. Prozradím vám tedy, jak by měla úspěšná videoreklama na Facebooku a Instagramu vypadat, připomenu základní parametry a přidám i několik praktických tipů a příkladů ze zahraničí.
TIP: Pokud vás zajímá, jak vyprodat sklady díky Facebook, Instagram a Google Ads reklamě s PNO pod 15 % (jako se to povedlo u našeho klienta), případovou studii najdete tady.
To nejlepší nakonec? Právě naopak!
Vše nasvědčuje tomu, že u videoreklam na obou zmiňovaných sociálních sítích je nutné zaujmout na úplném začátku. Když upoutáte pozornost uživatelů už v prvních třech sekundách, máte napůl vyhráno. Právě v tuto chvíli by se měly objevit i informace o daném produktu a případně také o značce, ale nic se nesmí přehánět, abyste potenciální zákazníky neodradili.
Je potřeba rozeznávat rozdíl mezi in-stream videem a out-stream videem. Facebook a Instagram jsou out-stream video formáty. Lidé scrollují feedem nebo stories a videoreklama se jim snaží sebrat pozornost, ale oni mohou kdykoliv kliknout / swipenout a jít dál. V porovnání třeba s YouTube, kde se jedná o in-stream formát, se jedná o dost zásadní rozdíl.
Dokoukatelnost videoreklamy je na YouTube mnohonásobně vyšší. U YouTube si tedy můžete dovolit pracovat více se storytellingem a umisťovat váš produkt do příběhu nebo ke konci videa (při vhodně zvolených formátech). To si u Facebooku a Instagramu nemůžete dovolit. Vaše videoreklama na sociálních sítích musí být dynamická, rychlá a musí uživateli sebrat pozornost. Je to tedy jiná videoreklama, než ta, kterou vídáme v TV nebo na YouTube.
Donedávna platil názor, že lidé sice na videa lépe reagují, ale pro konverzi nebo prokliky nejsou příliš vhodná, protože odvádějí pozornost. Nejnovější průzkumy tento fenomén vyvrací a naopak vidí ve videoreklamách ještě větší potenciál. Ke konverzi podle nich dochází u videí rychleji a efektivněji, a to zhruba o 20 až 30 %. Osobně bych v rámci konverzních kampaní na Facebooku a Instagramu nikdy nedal na svůj first guess a raději bych otestoval kreativy proti sobě. Z výsledků totiž vyplývá, že někdy je na tom lépe video a někdy zase statika nebo carousel formát.
Ideální délka videa se liší podle platformy a umístění
Vaše dynamická videoreklama se nemusí objevit jen ve Facebookovém News Feedu a v Instagram Stories. Umístit ji můžete i do Facebook Watch, na Marketplace nebo například do Messengeru. Podle toho se liší i doporučená délka videí. Zatímco ve Stories vám bude pravděpodobně nejlépe fungovat krátká videoreklama do 15 sekund, ve feedu může mít až 241 sekund. To ovšem silně nedoporučuji využít. Videoreklama na Facebooku a Instagramu by z mé zkušenosti měla mít ideálně do 10 vteřin, maximálně 15 sekund. S narůstajícím časem rapidně upadá sledovanost videa.
Buďte kreativní, ale dodržte základní parametry
Bez nápadu a zajímavého zpracování to nepůjde, ale pokud jde o technickou stránku věci, raději příliš neexperimentujte. Místo videoreklamy na šířku dejte přednost horizontálnímu, případně čtvercovému formátu, a to i když využíváte video původně určené pro jinou platformu. Nejen Instagram, ale už i Facebook se totiž primárně soustředí na smartphony. Návod, jak má správné video vypadat, najdete tady. Sepsal ho sám Facebook.
TIP: Pokud vás zajímá jak dosáhnout PNO (podíl nákladů na obratu) pod 20 % díky výkonnostní TikTok reklamě (5x návratnost investice do reklamy), případovou studii TikTok najdete tady.
Možná vám úprava zabere několik minut navíc, ale za mnohonásobně lepší výsledky to určitě stojí. Dále musíte vybrat jeden z podporovaných formátům dodržet minimální rozlišení nebo maximální velikost souboru. Všechny tyto informace najdete přímo v Nápovědě Facebooku pro firmy.
Videoreklama bez zvuku, ale s titulky
Nezapomínejte na to, že spousta uživatelů se na sociální sítě dívá tam, kde nemůže nebo nechce mít zapnutý zvuk. Až 80 % z nich reagovalo na možnost automatického přehrávání se zvukem negativně, a tak ho Facebook umožnil vypnout. Zkuste proto video vytvořit tak, aby bylo jeho sdělení jasné i při ztlumení. Případně můžete doplnit titulky, které přidáte velmi jednoduše přímo v rozhraní Facebooku. A text se samozřejmě dá doplnit také do reklam v Instagram Stories.
Na tomto odkaze najdete Facebook Video Ads best practises checklist. Doporučuji projít, když budete vytvářet jakoukoliv videoreklamu.
Kvalitní videoobsah a správné cílení
Stejně jako u jiných typů reklam, i tady hraje hlavní roli kvalita obsahu a dobře nastavené zacílení. Samotnou tvorbou videí se v tomto článku podrobněji zabývat nebudu, ale všude na internetu najdete spoustu návodů a tipů. Případně si můžete pro tyto účely zaplatit kurz, nebo se obrátit přímo na profesionály, kteří mají potřebné zkušenosti a veškeré vybavení.
Někomu ale stačí lepší smartphone a klasický stativ se světlem. Záleží, jaké je zaměření vašeho profilu a co od tohoto typu reklamy očekáváte. Možná jste slyšeli o tom, že nákupní chování se dělí na různé fáze (povědomí, zvažování a konverze). Podle toho si videoreklamu můžete nastavit a potom ji dále upravovat. V tom je jedna z výhod Facebooku a Instagramu oproti jiným platformám. I krátké zastavení u vašeho sponzorovaného dynamického příspěvku ale posune všechny metriky směrem vzhůru. Reklamní sdělení tohoto typu totiž diváka ovlivní už při scrollování. Na uživatele oslovené vaší videoreklamou můžete také později nastavit remarketing.
Nakonec nezapomeňte ani na výstižný titulek a popisek. Nepovedené video to samozřejmě nezachrání, ale kvalitní základ tím můžete ještě hodně vylepšit. I zde platí některé zásady, jako například dodržování délky textů, nutnost vložení odkazů a připojení vhodného CTA (call to action) tlačítka.
Co nám má videoreklama přinést a za kolik?
Získat nové fanoušky organicky je na Facebooku Instagramu stále obtížnější. Pomocí videoreklam ale dokonce můžete najít i nové zákazníky. Stačí mít zajímavý obsah a reklamu správně nastavit, a to včetně rozpočtu. Vybrat si můžete standardně denní nebo celkový rozpočet. Pokud chcete utratit každý den přibližně stejně, bude pro vás užitečnější první možnost. Dlouhodobý rozpočet naopak oceníte v případě, že můžete mít výdaje za den flexibilní. Stanovení celkové ceny je pak velmi individuální a závisí na mnoha faktorech. Jak Facebook a Instagram reklamu správně nastavit jsem sepsal tady.
Popularita videoreklam stále stoupá
“Myslím si, že za pár let budeme ve světě, kde bude video tvořit drtivou většinu online obsahu,” řekl zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg už v roce 2016 a nebyl daleko od pravdy. Od té doby se Facebook snaží stát největší videoplatformou podporovanou reklamami. Pokud tedy vytváříte placenou videoreklamu, je vaše práce v souladu s cíli této sociální sítě, a tak vás za to odmění vyššími dosahy. Instagram dnes patří pod Facebook, jeho algoritmus se tím pádem chová velmi podobně. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ne vždy je CPM nižší u videa než u statiky, ale jsou takové případy a vždy záleží na optimalizaci, cílové skupině a vzhledu kreativy.
A co říkají nejnovější data? Na Facebook videoreklamy se denně dívá až 65 % Američanů, kteří u nich stráví cca hodinu a celých 60 % lidí předpokládá, že příští rok bude na sociálních sítích sledovat videa ještě více. Míra zapojení je u tohoto formátu také vyšší než u jakéhokoli jiného typu obsahu na Facebooku nebo Instagramu. Činí 6,13 % a navíc se uživatelé na videa dokážou dívat pětkrát déle než na statické posty. Jen bacha, Facebook jako engagement u videa počítá i 3s video view, takže se nejedná o to, že by video mělo více interakcí než statika.
Úspěšné zahraniční videokampaně, které inspirují
Velmi oblíbená jsou například vánoční reklamy značky Pandora, kterou jistě znáte díky jejím ikonickým náramkům s přívěsky. Na jejích sociálních sítích se objevují každoročně a vždy přinesou nové loajální zákazníky. Nárůst nákupů se přitom pohybuje až okolo 60 %. Nechybí jim totiž emoce, dokonalé zpracování ani perfektní zacílení. Odkaz na reklamu zde.
Úspěšný je v tomhle ohledu ale i výrobce sportovního a volnočasového oblečení Under Armour, který prostřednictvím tohoto videa vyjádřil naši neustálou touhu se zlepšovat. Stačí se inspirovat u úspěšných lidí a získat tu správnou motivaci. Reklama je navíc i pěknou ukázkou práce s textem. Odkaz zde.
A téma motivace zajímavým způsobem zpracoval také producent piva Budweiser, který ukazuje, že se vždy nemusí týkat jen sportu, ale třeba i budoucnosti dané země a snahy o zlepšení vztahů ve společnosti. Odkaz here.
Závěr
Videoreklama se vyplatí, hlavně při budování brandu a předání většího množství informací a také předání emoce. Toto všechno prostě statická fotka neumí a umět nebude. Pokud tedy můžete a máte na to prostředky, videoreklama je pro vás must have!
Případové studie naší práce najdete na tady.
Denně sdílíme hodnotné tipy na svůj LinkedIn, Threads, TikTok, Facebook, X, YouTube a Instagram. Najdete tam další tipy pro vaši reklamu a na osobním Instagramu najdete i střípky z mého osobního života, tak kdyby se vám stýskalo, můžete mrknout i tam.
Mějte se videoreklamově!
Jo a pokud nevíte, kdo jsem, více se dozvíte na stránce Můj příběh, mé hodnoty naleznete na stránce Mé hodnoty a mé služby najdete zde. Tak zase někdy příště!
Zdroje
https://adespresso.com/blog/facebook-video-ads-guide/
https://blog.mynd.com/cz/jak-vytvorit-video-reklamu-na-facebooku
https://www.facebook.com/business/help/1562296953875361?id=603833089963720
https://www.mediaguru.cz/clanky/2015/04/videoreklama-na-facebooku-funguje-od-prvni-vteriny/
https://www.seoconsult.cz/blog/vse-co-potrebujete-vedet-o-kampanich-s-videoreklamami-na-facebooku